Рубрики

Реклама на сайте:

Міста та селища Херсонської області

м. Берислав (Бериславський р-н)

Місто-пристань на правому березі Каховського водосховища.

На початку XV ст. тут розташовувалася митниця литовського князя Вітовта. У XVI ст. — турецька фортеця Кизикермен («Дівоча фортеця»). 1695 р. фортецю захопили українські козацькі полки.

Памʼятки:

Введеньска церква, 1726 р.: вул. Садова.

Перша назва — Воскресенська. Деревʼяну церкву було перевезено Дніпром із запорізької фортеці Переволочної. Має старовинний деревʼяний хрест і стародруковане Євангеліє (1697 р.).

Музеї:

Бериславський історичний музей: вул. Р. Люксембург, 2; тел. (05546) 3-24-35, 3-24-04.

м. Скадовськ (Скадовський р-н)

На цих землях люди жили здавна. Під час археологічних досліджень в урочищах Морська Кошара та Цукури було відкрито кілька курганів із похованнями бронзового віку, епохи скіфів і сарматів.

1894 р. на місці невеликого рибацького поселення Алі-Агок родина Скадовських заснувала місто. Тривалий час місто розвивалося як морський порт, що спеціалізувався на експорті сільськогосподарської продукції.

Сучасний Скадовськ є курортним містом із багатьма дитячими оздоровчими закладами.

м. Нова Каховка

Заснування міста повʼязане зі спорудженням Каховської ГЕС, початок будівництва датується вереснем 1950 р.

Памʼятки:

Корсунський монастир, кін. XVIII ст.

Був зруйнований, частково збереглися мури з вапняку заввишки 3,5 м, північно-східна башта, центральна та західна брами, Дмитрів­ська церква (1797—1802 рр.), трапезна (1804 р.).

Нову Каховку спершу будували як місто-сад, тож сьогодні місто визнане за архітектурну памʼятку України, а будівлі Новокаховської міськради та Палацу культури занесено до Каталогу архітектурних споруд України.

Музеї:

Музей історії міста: вул. Леніна, 22а; тел. (05549) 4-23-42.

Експозиція музею налічує понад 3 тис. експонатів, що відображають історію місцевості від часів скіфського царя Атея до сучасності.

Відділ Нікітського ботанічного саду «Новокаховське»: с. Плодове, вул. Садова, 1; тел. (05549) 5-44-43.

Новокаховська міська картинна галерея ім. А. С. Гавдзинского: вул. Леніна, 26; тел. (05549) 4-22-30.

Заснована 1967 р. як художній відділ Херсонського краєзнавчого музею, а самостійною музейною одинецею галерея стала 2002 р. Художні фонди налічують близько 2 тис. творів живопису, скульптури, графіки й декоративно-ужиткового мистецтва.

м. Гола Пристань (Голопристанський р-н)

Місто було засноване 1709 р., коли запорозькі козаки побудували тут пристань — Голий Перевіз. Раніше козаки вирушали звідси на риболовлю.

На початку ХХ ст. було налагоджено пароплавне сполучення з Херсоном, Гола Пристань стала зручним портом.

Пам’ятки:

Чорноморський біосферний заповідник: вул. Лермонтова, 1; тел. (05539) 2-64-71, 2-67-57, 2-10-04.

Заповідник відкрили 1927 р. на межі Миколаївської та Херсон­ської областей. 1984 р. постановою координаційної Ради ЮНЕСКО його оголошено біосферним.

До складу заповідника входять ділянки суходолу — Ягорлицький Кут, Потієвка, Солоно-Озерний, Івано-Рибальчанський, Волижин ліс, острови — Довгий, Орлов, Бабій, Смолений, Круглий, Тендрів­ська коса й затоки акваторії Чорного моря — Тендрівська, Джарилгацька та Ягорлицька.

Царство флори й фауни найбільшого заповідника України налічує та зберігає 624 види рослин (серед яких шість — надрідкісні), 47 видів ссавців, 70 видів риб і 300 видів птахів, близько половини з яких постійно мешкають на території заповідника.

Екскурсії на пташині острови проводять упродовж травня-листопада.

м. Цюрупинськ (до 1928 р. — Олешки)

Місто було відоме ще нумідійському географові аль-Ідрісі (XII ст.) під назвою Алеска та італійським поселенцям на берегах Чорного моря й Дніпра (XIII-XIV ст.) під назвою Ереске. Уже з другої половини XI ст. місто згадується під назвою Олешшя.

Історик Забєлін вважав, що назва міста походить від слова «ольха» або «єлоха», яким у давній топографічній мові позначали болото, водяне, заплавне місце, вкрите кущами та дрібноліссям.

1709 р. за наказом Петра I було зруйновано Запорозьку, а потім і Чортомлицьку Січ. Запорожці, що врятувалися від каральної експедиції, заснували нову Січ на р. Камʼянці, а ще за два роки перейшли в пониззя Дніпра, яким тоді володіло Кримське ханство, і біля місця, де Інгулець впадає в Дніпро, заснували Олешківську Січ.

Офіційною датою заснування міста вважається 1784 р.

1928 р. місто перейменовано на честь видатного політичного діяча О. Д. Цюрупи.

Музеї:

Цюрупинський історичний музей та будинок-музей О. Цюрупи: вул. Крилова, 51; тел. (05542) 2-17-73.

Олешківська Січ, 1711—1728 рр.

смт Асканія-Нова (Чаплинський р-н)

До 1841 р. селище називалося Чаплі.

Пам’ятки природи:

Біосферний заповідник «Асканія-Нова»: вул. Фрунзе, 13; тел. (05538) 6-12-96, 6-12-32, 6-11-47.

1828 р. німецький герцог Ангальт-Кетенський заснував хутір, названий Асканія-Нова на честь садиби в Ні­меччині. Із часом садиба перейшла до володіння німецької родини Фальц-Фейнів.

1874 р. було відкрито зоопарк.

1887 р. — закладено ботанічний сад.

Заповідник унікальний: тут збереглася єдина в Європі ділянка степу, якої жодного разу не торкався плуг. Державний заповідник входить до складу міжнародної мережі біосферних заповідників.

Біосферний заповідник «Асканія-Нова»

Флора заповідної зони нараховує понад 400 видів трав і квітів, Асканійський парк зберігає близько 150 видів дерев і кущів. На території заповідника можна побачити більш як 60 видів птахів, у степовій зоні гніздяться 16 видів.

Зоопарк заповідника має унікальну колекцію мешканців — шотландські поні, американські бізони, індійські та африканські антилопи й зебри, страуси, південно-американські верблюди та ін.

Музеї:

Музей під небом

Крім охоронної ролі, Асканія-Нова виконує й функції справжнього музею під небом: на його території є давні кургани та камʼяні скіф­ські баби, половецькі камʼяні скульптури XI—XII ст.

с. Тягинка (Бериславський р-н)

Відоме завдяки першій битві запорозьких козаків із турками. З нагоди 500-річчя цих подій на о. Тягань 1992 р. було споруджено пам’ятник «Козацька Слава».

с. Республіканець (Бериславський р-н)

У селі збереглися залишки останньої з Запорозьких Січей — Камʼянської Січі, яка існувала від 1709 до 1711 та від 1728 до 1734 рр.

Тут є кладовище запорозьких козаків і могила останнього кошового отамана Костя Гордієнка, прибічника І. Мазепи, який до 1728 р. очолював Олешківську Січ.

с. Червоний Маяк (Бериславський р-н)

На місці сучасного селища розташовувалася турецька фортеця, пізніше — козацьке поселення.

На сьогодні вчені дослідили могильник епохи неоліту, курганні поховання епохи бронзи, скіфо-сарматське городище.

Пам’ятки:

Григорівський Бізюків монастир, 1781 р.

1803 р. сюди зі Смоленської губернії було перевезено Бізюків чоловічий монастир. Нині збереглися мури, три башти, брама (1898 р.), Покровська церква (XIX ст.), залишки валів та печер із виходом до Дніпра.

Комментарии запрещены.

'